2015-16 Anand Malpani - John Hopkins University

Directed Feedback for Simulation-based Training in Robot-assisted Minimally Invasive Surgery

Advisor: Dr. Gregory D. Hager

2015-16 Heather Panic - Brandeis University

Effects of Visual-Vestibular Interactions on Navigation Tasks in Virtual Environments

Advisor: Dr. James R. Lackner

2015-16 Li Gang - Worcester Polytechnic Institute

Interactive Training of Teleoperated Robotic System for Real-time MRI-guided Steerable Needle Intervention

Advisor: Dr. Gregory S. Fischer

2014-15 Ky Waegel - University of North Carolina at Chapel Hill

Wide-Area VR Head Tracking in Ad-Hoc Physical Environments

Advisor: Dr. Frederick P. Brooks

2014-15 Jia Luo - University of Illinois at Chicago

Haptics-based Cataract Surgery Simulator

Advisor: Dr. Pat Banerjee

2014-15 Richard Joyce - University of California, Davis

Rapidly Reconfigurable Research Cockpit

Advisor: Dr. Stephen K. Robinson

2013-14 Kevin Reo - Brown University

Simulating Human Crowds using Immersive Virtual Environments

Advisor: Dr. William H. Warren

2013-14 Ravish Mehra - University of North Carolina at Chapel Hill

Interactive Sound Simulation for Large Scenarios in Virtual Reality Training

Advisor: Dr. Dinesh Manocha

2012-13 Neil Tenenholtz - Harvard University

Improving the Outcome of Heart Valve Surgery through Simulation-Based Training

Advisor: Dr. Robert D. Howe

2012-13 Hau Su - Worcester Polytechnic Institute

Haptic Training and Interventional System for MRI-guided Percutaneous Needle Placement

Advisor: Dr. Gregory S. Fischer

2011-12 Enilda Romero - Old Dominion University

Training Effects of Adaptive Responses from Animated Agents in Simulation Environments

Advisor: Dr. Ginger Watson

2011-12 Kevin Lister - University of Maryland

Development of a Reality-Based, Haptics-Enabled Simulator for Tool-Tissue Interactions

Advisor: Dr. Jaydev Desai

2011-12 Tricia Gibo - Johns Hopkins University

Virtual Environments for Studying the Role of the Cerebellum in Movement Control and Training

Advisor: Dr. Allison M. Okamura

2010-11 Amy Blank - Johns Hopkins University

A Prosthesis Simulator for Development of Variable-Independence Prosthetic Arms and User Training

Advisor: Dr. Louis Whitcomb, Dr. Allison Okamura

2010-11 Daniel Mirota - Johns Hopkins University

Video-Based Navigation for Sinus and Trans-nasal Surgery Simulation and Training

Advisor: Dr. Gregory Hager

2010-11 Luv Kohli - University of North Carolina


Remapping Passive Haptics for Deployable Training Systems

Advisor: Dr. Frederick Brooks, Jr.

2009-10 Zachary Pezzementi - Johns Hopkins University

Tactile Sensor Simulation for Object Recognition

Advisor: Dr. Gregory Hager

2009-10 Elena Eribiceanu - University of Central Florida

Evolution-Based Character Behavior Generation for Interactive Experiences

Advisor: Dr. Charles Hughes

2008-09 Ilhan Kaya - University of Central Florida

Physics-Based Modeling and Simulation of 4D Lung air Flow on Highly Parallel Graphics Processors

Advisor: Dr. Jannick Rolland

2008-09 John Quarles - University of Florida

The Mixed Simulator: Merging Abstract and Physical Training Simulations

Advisor: Dr. Benjamin Lok

2008-09 Tabitha Peck - University of North Carolina

Unrestricted Real Walking in Large Virtual Environments

Advisor: Dr. Mary Whitton, Dr. Henry Fuchs

2008-09 Hassan Rivaz - Johns Hopkins University

Simulation and Training System for Liver Ablation Surgery

Advisor: Dr. Gregory Hager, Dr. Michael Choti

2007-08 Victor Hung - University of Central Florida

A Universal Human Behavior Representation Based on Instincts

Advisor: Dr. Avelino Gonzalez

2007-08 Robb Lindgren - Stanford University


Learning Capacities in an Avatar-Based Simulation Training Environment for Emergency Operations Personnel

Advisor: Dr. Roy Pea

2007-08 Ozan Cakmakci - University of Central Florida

Advisor: Dr. Jannick Rolland

2007-08 Sarthak Misra - Johns Hopkins University


Realistic Tool-Tissue Modeling and Fidelity Assessment of Surgical Simulators

Advisor: Dr. Allison Okamura

2006-07 Adrien Treuille - University of Washington

Real-Time Control of Fluid Dynamics

Advisor: Dr. Zoran Popovic

2006-07 Henry Lin - Johns Hopkins University

Surgical Modeling for Objective Surgical Training and Skill Evaluation

Advisor: Dr. Gregory Hager

2006-07 Jason Jerald - University of North Carolina

Perception of Latency in Augmented and Virtual Environments

Advisor: Dr. Fred Brooks

2005-06 Anand Santhanam - University of Central Florida

Forward and Inverse Methods for 3D Lung Deformations

Advisor: Dr. Jannick Rolland, Dr. Sumant Pattanaik

2005-06 Jian Cui - George Mason University

New Graphics Pipeline for Atomic Primitives

Advisor: Dr. Jim Chen

2005-06 Terranoot Chanthasopeephan - Drexel University

Program for Robotics, Intelligent Sensing, and Mechatronics Laboratory

Advisor: Dr. Jaydev Desai

2004-05 Cristian Luciano - University of Illinois – Chicago

2004-05 Yiping Guo - University of Central Florida

2004-05 Cali Fidopiastis - University of Central Florida

2004-05 Jernej Barbic - Carnegie Mellon University

2003-04 Shuangbao Wang - George Mason University

2003-04 Felix Hamza-Lup - University of Central Florida

2003-04 Gilbert Barrett - University of Central Florida

2003-04 Jason Corso - Johns Hopkins University

2002-03 Ruigang Yang - University of North Carolina

2002-03 Sang-Uok Kum - University of North Carolina

2002-03 Kim Hammel - University of Massachusetts

2002-03 Jose Castro Mora - University of Central Florida

2002-03 William Baxter, III- University of North Carolina

2001-02 Benjamin Lok - University of North Carolina

2001-02 Jatin Chhugani - Johns Hopkins University

2001-02 Wei-Chao Chen - University of North Carolina

2001-02 Andrew Brooks - Massachusetts Institute of Technology

2000-01 Robert Telban - Binghamton University

2000-01 Voicu Prpescu - University of North Carolina at Chapel Hill

2000-01 Aditi Majumder - University of North Carolina at Chapel Hill

2000-01 Brent Insko - University of North Carolina at Chapel Hill

2000-01 Pedro Claudio - University of Central Florida

1999-00 Peter Sulatycke - Binghamton University

1999-00 Gopi Meenakshisundaram - University of North Carolina

1999-00 Margaret Loper - Georgia Institute of Technology

1999-00 Peter Lindstrom - Georgia Institute of Technology

1999-00 William Gerber - University of Central Florida

1999-00 William Foss - University of Central Florida

1998-99 Andrew Thall - University of North Carolina

1998-99 Ramesh Raskar - University of North Carolina

1998-99 Jeff Jacobson - University of Pittsburgh

1998-99 Kenneth Graham - University of Alabama

1998-99 Matthew Cutts - University of North Carolina

1997-98 Michael Downs - University of California, Berkeley

1997-98 Carol Chensey - University of Florida

1997-98 Glenn Martin - University of Central Florida

1997-98 Mark Livingston - University of North Carolina

1997-98 Darren Law - University of Central Florida

1997-98 Barry Kelly - Binghamton University

1997-98 Robert Franceschini - University of Central Florida

1996-97 Douglas A. Peterson - University of South Dakota

1996-97 Ellen Scher Zagier - University of North Carolina

1996-97 William R. Mark - University of North Carolina

1996-97 Mark C. Kilby - University of Central Florida

1996-97 Leslie L. Heimenz - Ohio State University

1996-97 Robert A. Glaser - University of Massachusetts

1995-96 Donna Wilt - Florida Institute of Technology

1995-96 Hans Weber - University of North Carolina

1995-96 Curtis Lisle - University of Central Florida

1995-96 Doreen Comerford - Kansas State University

1995-96 Jonathan Cohen - University of North Carolina

1995-96 Ellen Bass - Georgia Institute of Technology

1994-95 Jim Chen - University of Central Florida

1994-95 James R. Otto - University of Kentucky

1994-95 Mark R. Mine - University of North Carolina

1994-95 Kurt M. Joseph - Kansas State University

1993-94 Carl Muller - University of North Carolina at Chapel Hill

1993-94 Henry A. Nelson - University of Central Florida

1993-94 Ronald J. Guckenberger - University of Central Florida

1993-94 Benjamin A. Watson - Georgia Institute of Technology

1993-94 Matthew P. Reed - University of Michigan

1993-94 Gary R. George - Binghamton University

1993-94 Eric Foxlin - Massachusetts Institute of Technology

1993-94 Michael Bajura - North Carolina University

1992-93 Ginger Watson-Papelis - University of Iowa

1992-93 Julia Carrington - University of Central Florida

1991-92 Joe Dumas - University of Central Florida